Do czego służy taśma izolacyjna?

Taśma izolacyjna jest uznawana za bardziej wytrzymały odpowiednik przezroczystej taśmy klejącej, której używamy przy biurku. Wyróżnia ją też to, że jest elastyczna oraz wykonuje się ją z różnych materiałów. Ale jaka jest jej rzeczywista funkcja?

Jak sama nazwa wskazuje…

Nie jest zapewne zaskoczeniem, że taśma izolacyjna służy do izolowania przewodów elektrycznych pod napięciem sięgającym nawet 600V. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu do jej produkcji folii PCV. To, że taśma jest przylepna daje możliwość przymocowania przewodów elektrycznych do bardzo wielu podłoży, nawet wilgotnych i zagrożonych kontaktem z chemikaliami, bo jest ona wytrzymała i odporna na rdzewienie. Poza tym, dobrze układa się na nierównych powierzchniach, dlatego mocowanie kabli za jej pomocą nie stanowi problemu. Produkt ten jest często stosowany w motoryzacji.

Znaczenie mają tu również kolory. Ponieważ kolejnym zastosowaniem taśmy izolacyjnej jest oznaczanie przewodów elektrycznych, różne barwy bardzo to ułatwiają. Na rynku jest dostępnych wiele tych produktów o różnych kolorach, długościach i szerokościach (na przykład taśma Armaflex). Należy pamiętać, że niska cena nie powinna być jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę – czasem warto zapłacić więcej, aby potem móc używać taśmy bez przeszkód. Jeśli natomiast wybierzemy produkt tańszy, możemy napotkać takie problemy, jak gorszy klej czy mniejsza elastyczność. Taśma niższej jakości może powodować zagrożenie bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest, żeby wybrać mądrze. Zwłaszcza, że cena produktu tego typu nie jest wygórowana.

Jest wiele rodzajów taśm izolacyjnych – różnice można zauważyć zarówno w materiale, wymiarach, jak i kolorach. Dlatego warto najpierw zastanowić się, do czego jest nam potrzebny ten produkt, a potem zapoznać się ze specyfiką i opisem poszczególnych taśm, aby wybrać tę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom. Wybór jest duży, a dzięki Internetowym sklepom, możemy przejrzeć dziesiątki opcji w kilka minut.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *