Internet – dobrodziejstwo i zagrożenie

Internet opanował bardzo wiele dziedzin naszego życia. Komunikację, zakupy, zdobywanie wiedzy czy pracę. Dzięki niemu mamy obecnie o wiele więcej możliwości, a nasza codzienność jest znacznie łatwiejsza. Niestety, ten wynalazek ma też swoje wady i pułapki, na które trzeba uważać.

Co może nas tam spotkać?

Tak naprawdę, największym problemem związanym z Internetem jest nie to, ile czasu tam spędzamy, tylko co tam robimy. Jeśli używamy go do pracowania, nauki, komunikacji czy ograniczonego czasowo odpoczynku, wszystko jest pod kontrolą. Często jednak włączamy Internet, żeby do kogoś napisać, a wtedy zaczynają przychodzić nam powiadomienia, więc sprawdzamy maila, Facebooka, Instagrama (chociaż z niego akurat powiadomień nie było) i ostatecznie dwie godziny później orientujemy się, że zawędrowaliśmy w, przez nikogo już chyba nie odwiedzanie, zakątki Internetu, a wiadomość nadal nie jest wysłana.

Wtedy już coś jest nie tak. Internet to niesamowicie przydatne narzędzie. Pozwala kontaktować się z ludźmi z całego świata. Ułatwia zakupy, bo można zamówić dowolny produkt w dwie sekundy, niezależnie od tego, czy są to nowe ubrania, pierścienie uszczelniające, czy może zestaw garnków. Dzięki Internetowi nie musimy przeglądać stert książek w bibliotece, wystarczy, że wpiszemy odpowiednią frazę w Google i naszym oczom ukażą się dziesiątki wyników. Trzeba jednak umieć je weryfikować, bo duża część z nich jest błędna. Niestety, Internet jest też mocno uzależniający. Możemy godzinami oglądać memy czy filmiki na YouTubie. Dodatkowo, piękne zdjęcia z Instagrama często wpływają na naszą samoocenę. Nie należy też zapominać o hejcie, który wciąż szerzy się coraz bardziej.

Najważniejsze jest to, żeby korzystać z Internetu świadomie. Można wynieść z niego wiele dobrego. Za jego pomocą są nagłaśniane różne wartościowe akcje, jak chociażby nawoływanie do dbania o planetę. Ale trzeba uważać, żeby nie wpaść w pułapkę mało wartościowych treści, bo… czasem ciężko się z niej uwolnić.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *