Kuchenka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Pierwsze z nic wyglądały raczej jak piecyki, teraz natomiast są to urządzenia o wiele nowocześniejsze. Zapewne większość osób wie, jak obsługiwać kuchenkę, ale na czym konkretnie polega jej działanie?
Budowa kuchenki
Głównymi częściami kuchenki gazowej są piekarnik i płyta z palnikami. W skład piekarnika wchodzą takie elementy jak grzałki, zawór gazowy z iskrownikiem oraz lampka. Na płycie kuchenki znajdują się palniki (małe, średnie i duże), termopary do każdego palnika oraz iskrowniki. Pod płytą natomiast są umieszczone: wiązka zapalaczy, zawory gazowe i generator iskrownika. Niezbędna jest też dysza palnika gazowego. Jej rodzaj zależy od tego, jakiego gazu używamy w kuchence. Może to być gaz ziemny lub propan-butan. Dodatkowo warto wiedzieć, że gaz ziemny pochodzi z sieci, a propan-butan przechowuje się w butlach.
Jak działa kuchenka?
Kiedy zaczynamy używać kuchenki, gaz płynie przez jej główną rurę, a potem rozdziela się na poszczególne palniki za pomocą zaworów gazowych. Aby palnik zaczął działać, potrzebny jest nie tylko gaz, ale także iskra z iskrownika. Ważnym elementem jest tu też termopara, która stanowi zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu w kuchence. Zadanie, które wykonuje, to regulacja zaworu gazu i odbezpieczanie jego zapadki w elektromagnesie.
W przypadku piekarnika, sytuacja jest bardzo podobna. Piekarnik gazowy zawiera zawór gazu i iskrownik, który jest odpowiedzialny za zapalenie płomienia. Na palniku nawierzchniowym znajduje się natomiast przesłona regulacji gazu.
Kuchenka to urządzenie niezwykle użyteczne, ale może też stanowić niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, zarówno przy jej montażu, jak i wymianie poszczególnych części, takich jak dysza palnika gazowego czy iskrownik. Instalacja kuchenki gazowej musi być potwierdzona przez gazownika, który posiada odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie możemy stracić gwarancję wynikającą z zakupu sprzętu.