Sterownik to urządzenie służące do sterowania pracą jakiejś maszyny lub urządzenia technologicznego. Aby działał tak jak należy w przypadku konkretnego sprzętu, musi być odpowiednio zaprogramowany w przeznaczonym dla niego języku.
Co kryje się w środku sterownika?
Sterowniki składają się z następujących części:
- Jednostka centralna (CPU) – zajmuje się ona pobieraniem danych z pamięci operacyjnej, ich interpretacją oraz wykonywaniem.
- Bloki wejść i wyjść cyfrowych – są to wejścia i wyjścia binarne. Mogą mieć one 2 stany: „1” – jest napięcie i „0” – nie ma napięcia.
- Bloki wejść i wyjść analogowych – nazwa przyjęta na określenie wejść i wyjść sterownika dla sygnałów analogowych.
- Bloki komunikacyjne – umożliwiają komunikację sterownika z zewnętrznymi urządzeniami.
- Bloki specjalne – podłączane jako osobne moduły; bardziej zaawansowana opcja.
- Pamięć ROM, PROM, EPROM, EEPROM – dodatkowe karty pamięci. Umożliwiają zwiększenie rozmiarów programu oraz archiwizację danych i parametrów. Dzięki nim można też wgrać nowe oprogramowanie.
Skąd wziąć sterownik?
Jednym z producentów oferujących te urządzenia jest marka Carel. Sterownik tego producenta jest stworzony do kontroli wartości temperatury, wilgotności i ciśnienia w jednostkach klimatyzacji, grzejących i chłodzących. Poszczególne modele różnią się takimi parametrami, jak rodzaje wejść, wyjść oraz zasilania. Aby wybrać odpowiedni sterownik, warto przeczytać wszystkie informacje o rozważanych przez nas modelach i zastanowić się, na jakich funkcjach nam zależy.